2009 Staff Excellence Awards


2009 Staff Excellence Awards Winners

Name
Award Category
School/Unit
Faculty

Shale Preston


Excellence in Leadership & People Management       


National Drug & Alcohol Research Centre


Medicine


David Pye

  
Excellence in Community Engagement                                            


School of Optometry & Vision Science


Science


Vaughan Rees


Excellence in Community Engagement


School of Design Studies


College of Fine Arts


Prue Rhueben


Excellence in Community Engagement


School of Social Science & International Studies                    


Arts & Social Sciences


Veena Sahajwalla


Excellence in Community Engagement


Centre for Sustainable Materials Research and Technology


Science


Centre for Energy and Environmental Markets1

Excellence in Community Engagement

Centre for Energy and Environmental Markets

Business and Engineering


Football United Team2


Excellence in Community Engagement


Football United Team


Medicine and Arts & Social Sciences


Robert Hend


Excellence in Customer Service


Dean's Unit


Arts & Social Sciences


Paul McKie

  
Excellence in Customer Service


School of Physical, Environmental & Mathematical Studies


Australian Defence Force Academy


Karen Walker

  
Excellence in Innovation


Dean's Unit


Medicine


Anne Ayres

  
Excellence in Support for Teaching Outcomes         


School of Chemistry


Science

Frank Hemmings

Excellence in Enhancing the Student Experience  
                          

School of Biological, Environmental & Earth Studies

Science

Anna Delmadoros

Excellence in Enhancing the Student Experience        


School of Optometry & Vision Science

Science


Christopher Dawkins

  
Excellence in Support for Research Outcomes                                           


Academic Library


Australian Defence Force Academy

Vladimir Dzuba
Excellence in Support for Research Outcomes         

School of Physics 

Science

David Hair

  
Excellence in Occupational Health & Safety


School of Biological, Environmental & Earth Studies


Science


Administration Team3

  
Excellence in Environmental Leadership


School of History and Philosophy


Arts & Social Sciences

1Centre for Energy and Environmental Markets team members: Iain McGill and Regina Betz

2Football United Team members: Anne Bundle Birouste, Clifton Evers, Lynn Kemp

3School of History Philosophy Administration Team members: Amy Dong, Kristan To, Lekana Kim, Sally Pearson, Samuel Russell and Taline Tabakyan-Golino

2009 Highly Commended Recipients

Name
Award Category
School/Unit
Faculty

Paul Brown                      

Highly Commended in Community Engagement                                         
School of History & Philosophy
Arts & Social Sciences

Prem Kumar


Highly Commended in Community Engagement                                        

Marketing
Science

Annie Whitelaw


Highly Commended in Community Engagement    


National Centre in HIV Social Research


Arts & Social Sciences


Marie-Rose Simmons                   


Highly Commended in Innovation


School of Banking and Finance 


Business


Gordon Rees

Highly Commended in Enhancing the Student Experience                   
Dean's Unit
Medicine 

Sonia Maddock


Highly Commended in Enhancing the Student Experience


Music Performance Unit


Division of the Deputy Vice Chancellor (Academic)


Mai-Lynda Allen 


Highly Commended in Customer Service                

Student Management       

Division of the Deputy Vice Chancellor (Academic)


UNSW Reception Team1

Highly Commended in Customer Service UNSW Reception Team Division of the Deputy Vice Chancellor (Academic)

Jennifer Alvars


Highly Commended in Customer Service


Alumni & Community Partnerships


Business

James Brown

Highly Commended in Occupational Health & Safety                          


Teaching & Research Support Services


Business


Paul Gwynne


Highly Commended in Occupational Health & Safety


Law


Law


1UNSW Reception Team members: Sandie Tippett, Margaret Schwarz and Angela Saliba