2015 Staff Excellence Awards


2015 Staff Excellence Awards Winners

Name
Award Category
School/Unit
Faculty

The Waterloo Community Development Project1



Excellence in Community Engagement                                            



School of Social Sciences 



Arts & Social Sciences


Chris Tisdell


Excellence in Diversity & Inclusion



Learning & Teaching Unit 



Science



The AGSM Learning & Technology Studio Team2



Excellence in Innovation & Entrepreneurship



AGSM



Business



Women in Engineering3



Excellence in Innovation & Entrepreneurship



Engineering



Engineering



Sarah Lightfoot



Excellence in People Management



Marketing, Admissions and Recruitment Services  



Business



Mechanical Engineering Student Services Team4




Excellence in Professional Services
 (Levels 1-6)                           



School of Mechanical Engineering


Engineering 


Michelle Bonanno




Excellence in Professional Services 
(Levels 1-6)               



School of Optometry



Science



Kanchana Gamage




Excellence in Professional Services 
(Levels 1-6)          



School of Mining              



Engineering



Cassandra Nock




Excellence in Professional Services
 (Levels 7-10)  



School of Computer Science and Engineering      



Engineering



Michael Kalloniatis



Excellence in Senior Leadership   



Centre for Eye Health


Science


The Gendered Violence Work Team5                                                    



Excellence in Work Health & Safety



School of Social Sciences   


Arts & Social Sciences


John Starling



Excellence in Work Health & Safety



School of Chemical Engineering



Engineering



Shanil Samarakoon



Excellence in Environmental Sustainability



Educational Development Unit                        



Business




1The Waterloo Community Development Project team members: Sue Green, Charlotte Smedley, Eileen Baldry and Nickie Djapouras

2The AGSM Learning & Technology Studio team members: Lince Rudy, Deasy Tandya Go, NiGi Yang, Anca Muranyi and Pradhiban Duraisamy

3Women in Engineering team members: Natalie Manos and Alexandra Bannigan

4Mechanical Engineering Student Services team members: Elizabeth Martens, Tatjana Memedovic, Kane Murdoch, Catherine Pogonwski, Cynthia Rolfe and Mary Rolfe

5The Gendered Violence Work Team members: Jan Breckenridge, Shabnam Hameed, Paula Bennett, Alison Whittaker and Luke McCaskie

2015 Highly Commended Recipients

Name
Award Category
School/Unit
Faculty

Angela Nickerson  


Highly Commended in Community Engagement  

School of Psychology

Science


Sharon Oberstein


Highly Commended in Community Engagement


School of Optometry


Science


Medical Volunteer Simulated Patient Program1                       



Highly Commended in Community Engagement



Office of Medical Education



Medicine



Justine Brindle



Highly Commended in Diversity & Inclusion                                         



Rural Clinical School



Medicine



Kathryn Stuart


Highly Commended in People Management          

School of Biological, Earth & Environmental Sciences                  

Science


David Coomber



Highly Commended in People Management  



Medical Research Support 



Medicine



David Buckley



Highly Commended in Professional Services (Levels 1-6)                                     



School of Arts & Media



Arts & Social Sciences



Sue Hagon



Highly Commended in Professional Services (Levels 7-10) 



School of Physics



Science



Kylie Valentine   



Highly Commended in Senior Leadership



Social Policy Research Centre



Arts & Social Sciences



Nicolle Fierro                  


Highly Commended in Work Health & Safety                          


Dean's Unit


Built Environment


Tomas Kaiser


Highly Commended in Environmental Sustainability


Campus Life and Community Engagement


Office of Vice President




1Medical Volunteer Simulated Patient Program team members: Silas Taylor and Kiran Thwaites