2016 Staff Excellence Awards


  

2016 Staff Excellence Award Winners

Name
Award Category
School/Unit
Faculty

UNSW Matraville Education Partnership Team                                   

Excellence in Community Engagement                                            

School of Education

Arts & Social Sciences

Women in Engineering1

Excellence in Diversity & Inclusion

NA

Engineering

Anatoli Kovalev

Excellence in Innovation & Entrepreneurship

NA

Deputy Vice-Chancellor Education

Francy Fan

Excellence in People Management

School of Law

Law

Roy Kelly

Excellence in Professional Services    (Levels 1-6)

School of Aviation

Science
UNSW TV2 Excellence in Professional Services (Levels 7-10) Digital Communications Team Division of International, Marketing and Communications                               

Carolyn Penfold

Excellence in Senior Leadership   

School of Law

Law

Paul Gwynne

Excellence in Health & Safety

School of Civil and Environmental Engineering

Engineering
Theresa Kahwati
Excellence in Work Health & Safety

School of Biotechnology & Biomolecular Sciences                                                             
Science
Fiona Tschaut
Excellence in Environmental Sustainability        
Michael Crouch Innovation Centre                    
Division of Enterprise
AdminNet Committee3
Excellence in Environmental Sustainability          
NA
NA

1Women in Engineering team members: Sandra Harrison and Alex Bannigan
2UNSW TV team members: Mary O'Malley, Brad Hall, Mark Foster, Lee Henderson and Tolmie Macrae
3AdminNet Committee team members: Lynette McIntyre, Bronwen Smith, Swa Rath, Beverly Hurtado, Annabel Sutherland, Claudio Sissa, Jack Crane, Luciana Nadalin, Roselle Nunes, Susan Su and Vilia Co

2016 Highly Commended Recipients

Name
Award Category
School/Unit
Faculty
Michael Peachey            
Highly Commended in Community Engagement                                            
Nura Gili
Deputy Vice-Chancellor Education                    

Bridget Haire

Highly Commended in Diversity & Inclusion               

The Kirby Institute

Medicine

Robert Chan

Highly Commended in Innovation &  Entrepreneurship

School of Chemical Engineering              

Engineering

Future Students Office1            

Highly Commended in Innovation &  Entrepreneurship

Student Services and                            Systems

Deputy Vice-Chancellor Education

Alison Avery

Highly Commended in People Management

AGSM

Business

Simone Pilosio

Highly Commended in People Management

School of Education

Arts & Social Sciences

Veronika Tatarinoff             

Highly Commended in Professional Services (Levels 1-6)

Graduate School of Biomedical Engineering

Engineering

Julie Ward

Highly Commended in                               Professional Services (Levels 7-10)           

Research Strategy & Partnership Office

Division of Research

Linda Coggiola

Highly Commended in                              Professional Services (Levels 7-10)  

Researcher Development Unit          

Division of Research

Rachel Brooks

Highly Commended in                               Professional Services (Levels 7-10)

Research Strategy & Partnership Office          

Division of Research                                  

Frank Kennedy

Highly Commended in Senior Leadership   

AGSM

Business

Denis Cooper

Highly Commended in Health & Safety

NA

Art & Design

Alex Byrne

Highly Commended in Environmental Sustainability                   

NA                  

Art & Design

Nicole Hodgson

Highly Commended in Environmental Sustainability                                                    

Student Services, Residential Communiites                         

Deputy Vice-Chancellor Education

1Future Students Office team members: Jonathon Strauss, Chez Orchard, Sophie Burrows, Emma Perry and Stacey Lucien